תיאור מקרה 27.07.2022

תיאור מקרה: ניתוח רובוטי להסרת פוליפ חוסם בשופכן בילד

פוליפים בשופכן מתוארים באופן נרחב במבוגרים, אך לאחרונה חשפו מספר סדרות שיעור היארעות גבוה יותר בקרב מטופלים פדיאטריים

ניתוח רובוטי. אילוסטרציה

פוליפים פיברואפיתליאליים הם גידולים שפירים הממוקמים בשופכן העליון ובמוצא אגן הכליה. בהתחשב במיקומם במקרים נדירים, אלה יכולים להוביל להידרונפרוזיס. מבחינה קלינית והדמייתית, קשה להבדיל אותם מהיצרות של מוצא אגן הכליה.

בתיאור המקרה שפורסם בכתב העת Journal of Pediatric Surgery Case Reports מוצג ילד בן שש אשר אושפז בעקבות כאב חול במותן השמאלית.

בבדיקת אולטרסאונד הודגם הידרונפרוזיס בדרגה III, אשר אושר על ידי בדיקת תהודה מגנטית שחשפה חסימה בגובה של אמצע המהלך של השופכן.

לאחר מכן ביצעו הרופאים התערבות רובוטית. במהלך הניתוח נצפתה נוכחות של פוליפ שופכני אשר הובילה לחסימה. לכן, בוצעה השקה בין קצה לקצה בין שני חלקים של השופכן.

מתיאור מקרה זה עולה כי פוליפים בשופכן מתוארים באופן נרחב במבוגרים, אך רק לאחרונה חשפו מספר סדרות שיעור היארעות גבוה יותר בקרב מטופלים פדיאטריים. אבחנה של פוליפים בשופכן היא מאתגרת, אך אפילו ללא אבחנה ודאית, האסטרטגיה הטובה ביותר היא בגישה רובוטית בדומה לפתולוגיות אחרות הקיימות במוצא אגן הכליה.

מקור:

Bindi E. et al. Journal of Pediatric Surgery Case Reports (2022). https://doi.org/10.1016/j.epsc.2022.102393

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  חבלה,  חסימת שופכן,  ניתוח זעיר פולשני,  ניתוח רובוטי,  פוליפ פיברואפיתליאלי,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו