סרטן כיס השתן 04.08.2022

פרוגנוזה בסרטן חודר שריר בכיס השתן בעידן הכימותרפיה האדג׳ובנטית

במחקר נבחן הקשר בין מספר קשריות לימפה שהוסרו בכריתת כיס שתן רדיקאלית במטופלים עם סרטן חודר שריר שטופלו עם כימותרפיה נאואדג׳ובנטית, לבין תוצאי שרידות

קשריות לימפה. אילוסטרציה

מחקרים רבים מצאו קשר פרוגנוסטי טוב למספר גדול של קשריות לימפה אשר הוסרו בניתוח. יחד עם זאת, רוב המחקרים הללו לא כללו מטופלים אשר טופלו עם כימותרפיה נאואדג׳ובנטית.

מטרת המחקר, אשר ממצאיו פורסמו בכתב העת International Journal of Urology היתה לאשרר את הקשר בין תוצאים של שרידות למספר הבלוטות שהוסרו במהלך כריתת כיס שתן רדיקאלית אצל מטופלים עם סרטן חודר שריר בעידן הכימותרפיה הנאואדג׳ובנטית.

במסגרת המחקר, החוקרים אספו נתונים רטרוספקטיביים על 477 מטופלים עם אבחנה של סרטן חודר שריר בכיס השתן ≥T2N0M0 אשר טופלו עם ציסטקטומיה רדיקאלית ב-Nagoya University Hospital ובבתי חולים מסונפים מ-2004 עד 2019. החוקרים בדקו את הקשר בין פרוגנוזה למספר קשריות הלימפה אשר הוסרו.

תוצאות המחקר הראו כי המספר הממוצע של קשריות לימפה אשר הוסרו היה 14. כמו כן, 226 מטופלים (47.4%) טופלו עם כימותרפיה נאואדג׳ובנטית. החוקרים מצאו כי לימפאדנקטומיה נרחבת יותר (>15 קשריות לימפה) היו בקורלציה עם שרידות כוללת טובה יותר לאורך חמש שנים אצל כל המטופלים (68% לעומת 57%, p = 0.01).

אצל מטופלים אשר טופלו עם כימותרפיה נאו-אדג׳ובנטית, לא נמצא הבדל בשרידות הכוללת בהקשר של מספר קשריות הלימפה אשר הוסרו (66% לעומת 71%, p = 0.433). כמו כן, אצל מטופלים אשר לא טופלו עם כימותרפיה נאואדג׳ובנטית, הסרה של ≥15 קשריות לימפה היתה קשורה לשרידות כוללת טובה יותר (70.3% לעומת 46.9%, p < 0.01).

החוקרים סיכמו שלא נמצא קשר בין הסרה אגרסיבית יותר של קשריות לימפה לפרוגנוזה אצל מטופלים אשר עברו כימותרפיה נאואדג׳ובנטית. לעומת זאת, הסרה נרחבת של קשריות רצויה אצל מטופלים אשר לא טופלו עם כימותרפיה נאואדג׳ובנטית.

מקור:

Tochigi et. al (2022) International Journal of Urology DOI: https://doi.org/10.1111/iju.14974

נושאים קשורים:  קשריות לימפה,  הסרה,  פרוגנוזה,  סרטן כיס השתן,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו